Quo vadis Capello Cracoviensis czyli polityka kulturalna w Krakowie

Gośćmi Klubu wtorkowego byli Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, Mirosław Stępień, Marek Mleczko oraz Stanisław Gałoński - współtwórca i wieloletni dyrektor orkiestry Capella Cracoviensis oraz festiwalu Muzyka w Starym Krakowie,  spotkanie prowadził Adam Kalita.


KULTURA WYSOKA I NISKA, RODZIMA I OBCA

Władysław Tyrański

          W krakowskim Klubie Wtorkowym ogłoszono powstanie nowej instytucji kultury w Krakowie – orkiestry kameralnej Capella Nova. Uczynili to (wtorek, 6 marca 2012, „Imbir”, ul. św. Tomasza 35) muzycy wyrzuceni z miejskiej orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis, zespołu o dużej renomie w Polsce i na świecie. Założyli stowarzyszenie, które zapewni nowemu zespołowi zaplecze organizacyjno-finansowe, co spoczywa w przypadku Capelli Cracoviensis na krakowskim magistracie.
          Rozgoryczeni muzycy twierdzą, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dokonał w jesieni 2008 roku mordu na ich orkiestrze, oddając jej dyrekcję – po Stanisławie Gałońskim – Janowi Tomaszowi Adamusowi, który całkowicie zmienił profil repertuarowy Capelli Cracoviensis z ogromną szkodą dla wysokiej marki zespołu ustalonej pod niemal 40-letnią dyrekcją Gałońskiego. Przez następne dwa lata trwała wojna podjazdowa między nowym dyrektorem i artystami negującymi jego poczynania. Adamus zwalniał krnąbrnych muzyków, sprzedawał zbędne, jego zdaniem, instrumenty. Mimo upływu czasu konflikt znów się zaognił, co dowodzi, że mamy do czynienia z wydarzeniem niepokojącym.

czytaj cały tekst -»


RELACJA FILMOWA

 

drewniane okna pasywne i energooszczędne

panele elewacyjne

13 grudnia, stan wojenny w małopolsce i świętokrzyskim