klub wtorkowyInspiracją do założenia klubu, w którym spotykałyby się osoby definiujące swoje poglądy jako konserwatywne, republikańskie lub po prostu prawicowe, była dla mnie następująca diagnoza różnic w relacjach grup politycznych w Polsce: ludzie środowisk lewicowych czy lewicowo-liberalnych, bez względu na przynależność organizacyjną czy partyjną, zazwyczaj dobrze się znają, są ze sobą po imieniu, wiele o sobie wiedzą, znają więc wzajemnie swoje słabe i mocne strony oraz poglądy w szczegółowych sprawach. Utrzymują stosunki towarzyskie, nauczyli się w związku z tym rozwiązywać konflikty międzyludzkie, w sposób nie powodujący rozpadu organizacji do których należą. Z tego wynika także łatwość tworzenia środowiskowych porozumień, inicjatyw i akcji społecznych czy politycznych. Po tzw. prawej stronie jest zupełnie inaczej. Nawet w tak małym mieście jak Kraków, znają się - mniej więcej - liderzy największych organizacji ale ich członkowie już zazwyczaj nie. Znajomość liderów też często ma raczej charakter dość oficjalny, a nie towarzyski. W wyniku takiej właśnie obserwacji powstał pomysł założenia klubu, który przedstawiłem Adamowi Kalicie i Grzegorzowi Surdy i który my, jego pierwsi członkowie i założyciele, nazwaliśmy Klubem Wtorkowym.

klub wtorkowy Przede wszystkim chciałbym aby było to miejsce wzajemnego poznawania się i nawiązywania osobistych znajomości a może również przyjaźni. Miejsce inspirujących dyskusji i spotkań z których rodzić się będą różne, ale myślane według tradycyjnych wartości, inicjatywy społeczne i polityczne. Sam Klub nie będzie nigdy zajmował stanowiska w żadnej sprawie ani prowadził żadnej działalności społecznej czy politycznej, bo nie po to go powołaliśmy. Myśląc według tych samych wartości można dochodzić do rozbieżnych zaleceń praktycznych a my chcemy tworzyć forum, które łączy a nie dzieli. Wszystkich jego członków i sympatyków zapraszamy jednak do prezentowania w Klubie swoich opinii i pomysłów tak społecznych jak i politycznych. Głównym celem Klubu Wtorkowego jest integracja ludzi naszej orientacji na wszelkich możliwych poziomach; od politycznego przez biznesowy do towarzyskiego. Potrzeba takich działań jest zauważana przez wiele osób. W Klubie spotykamy się z wybitnymi przedstawicielami świata kultury, nauki, dziennikarstwa i polityki, organizujemy koncerty muzyczne ale także prowadzimy towarzyskie rozmowy i biesiadujemy z okazji imienin czy innych ważnych, także prywatnych wydarzeń w życiu uczestników Klubu Wtorkowego.

Spotykamy się co wtorek o godz.18.00 przy ulicy św. Tomasza 35, w "Imbirze", dzięki życzliwości jego współwłaściciela Jerzego Ziętego. Zapraszamy wszystkich, którym podoba się taka koncepcja integracji i łączenia przyjemnego z pożytecznym, do przedstawienia swoich pomysłów na rozwój idei naszego Klubu oraz do współdziałania w organizacji spotkań, ich dokumentowaniu oraz redagowania strony internetowej.

Krzysztof Budziakowski

Rada Klubu: